fórum.bandingklub.cz

operační možnosti léčby těžké obezity
Právě je 25 lis 2024 21:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15 led 2007 14:40 
Offline

Registrován: 31 črc 2006 21:09
Příspěvky: 1419
Bydliště: střední čechy
Ahoj všem, kteří se sem jen chodí dívat, ale hlavně těm, kteří se zaregistrovali a mají zájem si tady s námi povídat a řešit otázky a problémy kolem obezity, hubnutí, úspěchů, ale třeba i neúspěchů.

Všechny vás tady samozřejmě mezi námi "starousedlíky" velmi rádi vítáme, protože jsme na tom byli na začátku stejně jako vy.

A proto mám na vás prosbu. Než si založíte své nové téma, ve kterém se ptáte na věci, které tady byly již několikrát zodpovězeny z různých úhlů pohledu a od různých lidí, každý má třeba jiné zkušenosti atd., nejdřív si přečtěte forum jako takové. Nemusíte číst všechny příspěvky, ale ty které mají hýbající se zvoneček, to jsou nejoblíbenější témata a tam skutečně najdete odpovědi na všechny vaše otázky. A pokud ne, pak se ptejte, ale nebuďtě pohodlné či dokonce líné. Ono je opravdu jednodušší prostě si založit nové téma a hotovo, ale je to naprosto zbytečné.

Děkuji za pozornost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vitejte!
PříspěvekNapsal: 19 led 2007 14:28 
Offline

Registrován: 15 črc 2006 11:55
Příspěvky: 37
Taky se přidávám k výše uvedenému názoru moderátorky Martiny.
Nové diskusní příspěvky se množí, kopí a aby se neztrácela přehlednost, je nutné dodržovat určitá pravidla:
1. Dříve než se ptáte, přečtěte si nejdříve text na webové stránce, který se průběžně aktualizuje. Jsou zde poučení a doporučení od odborníků.
2. Pak hledejte na volné diskusi příspěvky z minulosti.
3. Pokud ani v hlavním textu stránek ani ve volně přístuné diskusi nenajdete odpověď na nějakou Vaši otázku, až potom se ptejte, přičemž se snažte najít pro Vás optimální název již založených diskusních skupin. Prosíme nezakládat zbytečně nová témata ve veřejné diskusi!
4. V případě, že máte dotaz na autora těchto internetových stránek, na chirurga, specializujícího se na bariatrické operace, umístěte svůj dotaz do druhé tématické skupiny "Dotazy odborníkům - Ordinace" v tématu "princip bandáže" najdete podtéma "Dotazy na pana doktora", anebo jako soukomou zprávu (SZ).
Jinak se ztrácí smysl - rychlé rady, pohotová diskuse a přehlednost.
Děkuji za Vaši vstřícnost a porozumění.
Autor: MUDr. M. Čierny, CSc


Naposledy upravil Dr.Čierny dne 04 zář 2010 22:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 21:15 
Offline

Registrován: 05 dub 2009 20:30
Příspěvky: 279
PROSÍM ČTĚTE:

Pro všechny, kteří toho zatím moc netuší o chirurgické léčbě obezity a dostali se na toto forum odjinud než přes stránky www.bandingklub.cz si dovoluji níže zaslat malé obeznámení s chirurgickými možnostmi léčby obezity, zvané též bariatrická chirurgie (zároveň se můžete podívat na článek video na adrese http://primar.sme.sk/c/5325987/ak-ste-o ... iecba.html), či na článek tento http://www.casopisendoskopie.cz/pdfs/end/2009/02/10.pdf kde je výborně popsáno:

Bariatrická chirurgie se provádí především u pacientů s BMI ( - výpočet BMI např. zde http://www.vypocet.cz/bmi ) nad 40 nebo u pacientů, kteří mají BMI nad 35 a k tomu přidružené komorbidity, jako např. diabetes mellitus II. typu, vysoký krevní tlak, nemoci kloubů a jiné spojené s obezitou.
Po bariatrickém výkonu dochází většinou k utlumení příznaků onemocnění spojených s obezitou a velmi často i k jejich úplnému vymizení (vysoký TK, diabetes…) a zároveň též k nezanedbatelnému zlepšení psychického stavu pacienta spojeného s žádoucím váhovým úbytkem.

Typy bariatrických výkonů:

Bandáž žaludku: http://www.bandingklub.cz/bandaz-zaludku.phtml
Je operace, která spočívá v tom, že se pacientovi na horní část žaludku nasadí silikonový kroužek, který je hadičkou spojen s portem (tento má následně pacient v podkoží), přes který se do kroužku doplňuje tekutina, díky čemuž dochází k jakoby přiškrcení horní části žaludku a pacientovi toto navozuje pocit dřívější sytosti po jídle, tudíž není potřeba velkých porcí. Po této operaci zůstává žaludek v nezměněném stavu . V případě potřeby je možné kroužek kdykoli doplnit a více utáhnout, což má za následek zúžení žaludku v horní části a příjem menšího množství potravy. I u bandáže mohou stejně tak jako u ostatních bariatrických výkonů vzniknout komplikace, a to i po delší době od operace. Nejčastějšími komplikacemi bývá sklouznutí kroužku, jeho migrace, případně může kroužek i prorůst stěnou žaludku dovnitř. Poměrně často dochází k bolestivosti v okolí portu, někdy je toto spojeno pouze s námahou či určitým typem pohybu. V případě komplikací je někdy potřeba bandáž operativně odstranit, o čemž se můžete více dočíst v sekci adjustace bandáže.
Po bandáži žaludku by měl člověk omezit přísun ovoce a zeleniny a uzenin, neboť tyto údajně nejsou po bandáži nejvhodnější stravou. Jsou ale lidé, kteří mohou bez problému i po bandáži konzumovat výše uvedené.
Bandáž je nejšetrnějším z bariatrických výkonů, operace bývá zpravidla nejméně časově náročná a též pooperační adaptace bývá nejrychlejší. Operace se provádí laparoskopicky a pacient bývá z pravidla propuštěn z nemocnice 1-2 dny po výkonu.
V průměru lidé zhubnou o cca 30kg, ale nebývají výjimkami ani pacienti, kteří zhubli např. za dva roky více než 70kg. Většinou se ale bandáž doporučuje lidem, u kterých se nepožaduje vysoký váhový úbytek nebo u lidí, kteří dokáží dodržovat daný režim a nepřejídat se (i když pozor, i bandáž je možné přejíst).

Tubulizace žaludku – sleeve gastrectomie: http://www.bandingklub.cz/sleeve-resekce.phtml
Tato operace spočívá v tom, že se pacientův žaludek „zmenší“ – respektive se chirurgicky odstraní část žaludku ve které se tvoří tzv. Ghrelin (hormon navozující pocit hladu) a zbývající část se sešije, čímž dostane žaludek nový tvar – jakoby rukáv ( z tohoto důvodu se sleevu říká též tubulizace). Uříznutí a následné sešití zbývající části žaludku se provádí přístrojem slepper, který žaludek rovnou stříhá a rovnou zašívá část, která v těle zůstane. Tubulizace je oproti bandáži náročnějším zákrokem, a to jak časově (výkon trvá většinou okolo 2 hodin), tak co se týče následné pooperační adaptace pacienta. Pacient zůstává po výkonu cca 3-4 dny v nemocniční péči. Po operaci může též dojít ke komplikacím, které bývají oproti bandáži jen mírně častější (udává se cca 5-7% z operovaných). Mezi nejčastější komplikace patří tzv. prosakování žaludku v části sešití, které se musí řešit reoperací a někdy vyžaduje dlouhodobou léčbu (třeba i půl roku a více). Většina pacientů snáší tubulizaci dobře a po delší době od operace jim nedělá problém téměř žádná strava. Krátce po operaci se doporučuje (stejně tak jako u ostatních bariatrických výkonů) 14 dní na přísně tekuté stravě a následujících 14 dní se přechází na řídkou kašovitou stravu, a až následně poté na stravu tuhou, která se musí vždy řádně rozkousat, aby došlo k co největšímu rozmělnění stravy a žaludek po jídle nebolel. Doporučuje se nepřejídat se a vždy skončit s jídlem při pocitu nasycení žaludku. Při neodhadnutí správného množství jídla může dojít k následnému zvracení z důsledku přesycení. Je potřeba si uvědomit, že žaludek je zmenšený a nedoporučuje se větší množství jídla než 100ml. Dále by měl pacient dbát na to, aby pil a jedl v rozmezí nejméně 30minut od sebe( tedy např. ve 13,00hod jídlo, ve 13,30 hod pití apod.), a to i z důvodu,aby nedocházelo k následnému nechtěnému roztahování žaludku (žaludek je sval a je tedy možné i tubulizaci přejíst a žaludek po čase opět roztáhnout do původní velikosti, což má za následek opětovné nechtěné přibývání na váze).
Tubulizace se většinou provádí u pacientů, u kterých se požaduje větší váhový úbytek, ale volba daného výkonu záleží prakticky na samotném pacientovi.
Po bariatrických výkonech pacient užívá lék omeprazol (Ortanol, Helicid…) – který snižuje často se vyskytující pálení žáhy. Někteří pacienti musí tyto léky užívat dlouhodobě.

Plikace žaludku: http://www.bandingklub.cz/plikace-zaludku.phtml
Plikace je nejmladším z výkonů prováděných v bariatrické chirurgii a momentálně se u nás provádí pouze na OB klinice v Praze (http://www.obklinika.cz/ ) . Plikace je velmi obdobná jako tubulizace s tím rozdílem, že část žaludku, která se při tubulizaci pacientovi zcela odstraní zůstává po plikaci stále v těle pacienta, ale sroluje se a přichytí k vnitřní stěně žaludku. Z tohoto důvodu prý nehrozí tolik pooperačních komplikací týkajících se prosaku žaludku a v případě potřeby je možné kdykoli žaludek vrátit do původního stavu. Ostatní platí jako u sleeve gastrectomie.

Žaludeční bypass: http://www.bandingklub.cz/gastricky-zal ... ypas.phtml
Je bariatrickým výkonem prováděným především u pacientů tzv. morbidně obézních – tedy těch, jejichž BMI je vyšší než 45, neboť u pacientů po bypassu dochází většinou k největšímu váhovému úbytku. Zároveň se ale také jedná o operaci nejnáročnější. Při operací se provede zmenšení žaludku (za účelem následného menšího příjmu potravy) a zároveň vyřazení částí tenkého střeva (obejití dvanácterníku) z trávicího procesu, díky čemuž dochází ke snížení vstřebávání živin z potravy (potrava odchází z těla nedostatečně natrávená a vstřebaná.
Po gastrickém bypassu dochází poměrně často k nedostatku železa, anemii, nedostatečnému vstřebávání vápníku apod., a proto je potřeba doživotní doplňování vitamínů v podobě podávání multivitamínů, Fe, Ca, B1, B12, Zn.
Zároveň je potřeba doživotní lékařský dohled, který se doporučuje i po ostatních bariatrických zákrocích z důvodu předcházení možného vzniku komplikací.
I bypass se stejně tak jako ostatní výkony provádí většinou laparoskopicky. Občas se stane, že je potřeba pacienta více otevřít a musí se přistoupit ke klasickému řezu, ale většinou toto není nutné.
Před bariatrickým výkonem bývá některým pacientům doporučeno zhubnutí alespoň několika kilogramů, což má většinou za následek zmenšení jater a tak lepší přístup k žaludku pro operatéra a snížení nutnosti případného klasického řezu při operaci.

Před jakýmkoli bariatrickým výkonem budete muset podstoupit předoperační kolečko stávající se z několika vyšetření.
Základním vyšetřením je samozřejmě vyšetření u obezitologa, který v případě, že selhaly ostatní pokusy (například léčba podpůrnými prostředky) o snížení hmotnosti může doporučit operativní léčbu. V tuto chvíli je však na místě dodat, že chirurgická léčba obezity (bariatrická chirurgie) Vás nezbaví obezity, ale je to jakási pomůcka k hubnutí. To zda se pacientovi povede váhu snížit a zejména následně udržet záleží především na samotném pacientovi a jeho zodpovědném přístupu k věci, naučení se správným stravovacím návykům, nepřejídání se, zapojení pohybu do běžného života.
Pokud obezitolog doporučí chirurgický zákrok, je potřeba podstoupit ještě další vyšetření, jakými jsou především vyšetření psychologické, gastroskopie (endoskopické vyšetření žaludku), vyšetření polykacího aktu (rentgenologické vyšetření spojené s pitím kontrastní látky, kdy se kontroluje pohyb látky trávicím ústrojím), spirometrie (vyšetření plicních funkcí) a v neposlední řadě krevní předoperační vyšetření.
V případě patologického nálezu při některém z výše uvedených vyšetření se většinou zahájí léčba a k operačnímu zákroku se přistupuje až po zmírnění či vymizení zjištěného onemocnění.
Vesměs všechny bariatrické výkony jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami (pokud samozřejmě pacient splňuje výše uvedené – BMI, případně s přidruženými onemocněními). Bohužel ne všechna pracoviště mají podepsané smlouvy se všemi pojišťovnami a proto je potřeba se informovat na daném pracovišti (kde by Vám měli zákrok provádět) zda mají smlouvu konkrétně s pojišťovnou jejíž jste pojištěncem.

Tolik asi ve stručnosti k bariatrii. Pokud máte jakékoli další dotazy, či si chcete pouze popovídat s lidmi, které trápí obezita stejně jako Vás, navštivte další sekce tohoto fora. Setkáte se zde s lidmi, kteří se Vám pokusí zodpovědět vše co Vás ohledně bariatrie zajímá, ale zároveň s těmi, kteří Vás budou v tomto podporovat, neboť všichni zde mají jedno společné, a to že buď trpí nebo trpěli obezitou.

Přeji všem hodně shozených kilogramů, návratu vitality a radosti z nákupu oblečení menších velikostí.
:wink:

_________________
ObrázekTurnov 15.5.2009, MUDr. Hrubý-skvělé ruce a profi přístup - všem doporučuji! Metřík dokončen 24.12.2009 :-)


Naposledy upravil lolinka dne 07 kvě 2010 23:55, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30 bře 2010 22:56 
Offline

Registrován: 05 dub 2009 20:30
Příspěvky: 279
Pracoviště zabývající se léčbou obezity:

Obezitologická centra:


Endokrinologický ústav
Národní 8
116 94 Praha 1
Tel.224 905 350
http://www.endo.cz

3. interní klinika 1. LF UK & VFN Praha
Karlovo nám. 32
128 02 Praha 2
Tel. 224 966 693
http://www.lf1.cuni.cz/default.asp?nDepartmentID=343

OB klinika, a.s.
Centrum pro léčbu obezity a metabolických poruch
Pod Krejcárkem 975, 130 00 Praha 3
pracoviště: Londýnská 160/39, 120 00 Praha 2
Tel.: 255 725 111
www.obklinika.cz

Centrum diabetologie IKEM
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha 4
http://www.ikem.cz

I. interní klinika FN & LF UK v Plzni
Alej Svobody 80
304 60 Plzeň
Tel.(středy): 377 103 511
http://www.lfp.cuni.cz

Obezitologické centrum při II. interní klinice
FN U sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91 Brno
Tel/fax. 543 184 284

Pracoviště klinické psychologie:

3. interní klinika 1.LF UK a VFN, pracoviště Fakultní poliklinika, Karlovo nám. 32, Praha 2
PhDr. Šárka Slabá, Ph.D., tel: 224 966 452, sarka.slaba@centrum.cz
Mgr. Eva Kravarová, v současné době na mateřské dovolené

Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, 150 30 Praha 5
Mgr. Jana Kubešová, interní odd., tel: 257272912, jana.kubesova@homolka.cz
PhDr. Martin Kořán, CSc., neurochirurgické odd., tel: 257273031, martin.koran@homolka.cz

OB klinika, Londýnská 39, 120 00 Praha 2
PhDr. Jitka Herlesová, tel: 255 725 111 herlesova@obklinika.cz.

IKEM Praha, Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4
PhDr.Tamara Hrachovinová, CSc., centrum diabetologie tahr@medicon.cz

Endokrinologický ústav, Praha 1, Národní 8
PhDr. Martin Wagenknecht, odd.obezitologie, tel: 224 905 200

Obezitologické centrum FN u sv. Anny, Pekařská 53, 656 91 Brno
PhDr. Ivona Šporcrová, odd.klinické psychologie, tel: 543 182 395, ivona.sporcrova@fnusa.cz
Mgr. Ivana Rosi, odd.klinické psychologie, tel: 543 182 393, ivana.rosi@fnusa.cz

Bariatrická pracoviště:

Centrum pro léčbu obezity Iscare
Klinické centrum Iscare Lighthouse
budova Lighthouse, Jankovcova 1569/2c
170 04 Praha 7
Tel.: 234 770 260 nebo 234 770 261
bezplatná telefonní linka: 800 203 233
http://www.iscare.cz/cplo.html


Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN
doc. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.
U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6
bariatrická ambulance, úterý 10–12 hodin
Informace a objednávání na tel. 973 202 913
mojmir.kasalicky@uvn.cz


Bariatrická a metabolická chirurgie
MUDr. Michal Čierny, CSc. - autor těchto stránek
http://www.bandingklub.cz/kontakt.phtml
NEMOCNICE BŘECLAV, p.o.
U Nemocnice 1, 690 74 Břeclav
Bariatrická amb. 2x týdně - Břeclav,
Konzultace 1x měsíčně v Brně, Gajdošova ul - po tel. objednání
Informace a objednávání na tel.: 519 315 609 (po, čt),
519 315 679 (ostatní dny)
http://www.nembv.cz/?p=384
email: bariatrie@nembv.cz


Panochova nemocnice Turnov s.r.o.
Ul. 28. října 1000, 511 01 Turnov
obezitologická ambulance: MUDr. Daniel Pospíšil
tel.: 481 446 241
e-mail: daniel.pospisil@nemtur.cz
bariatrická ambulance: MUDr. Martin Hrubý
tel.: 481 446 252
e-amil: martin.hruby@nemtur.cz

BMI chirurgie, a.s.
Poliklinika Viniční 235
615 00 Brno
tel.: 533 306 165
http://www.bmichirurgie.cz

Nemocnice sv. Zdislavy, a.s.
Mostiště 93
594 01 Velké Meziříčí
Bariatrická a obezitologická ambulance
566 512 320
http://www.nszmostiste.cz/index.asp?lev ... 0&lang_=CZ

Oddělení všeobecné chirugie
Centrum robotické chirurgie
Nemocnice Na Homolce
Praha 5
Roentgenova 2
chirurgická ambulance: 257272400

FAKULTNÍ NEMOCNICE HRADEC KRÁLOVÉ
SOKOLSKÁ 581
5OO 05 HRADEC KRÁLOVÉ
Chirurgická klinika CHIR por.minim.chirurgie
MUDR.Hroch Tomáš
tel. 495 882 113
ordinace pondělí od 12-15hodin



Obezitologické ambulance pro dospělé:

MUDr. RNDr. Tomáš Brychta, Ph.D.
NZZ Centrum pro léčbu diabetu a obezity
Dlouhá 34
779 00 Olomouc
tel: 585 242 637
E-mail: diaordinaceolomouc@seznam.cz
tomas.brychta@volny.cz

Doc. MUDr. P. Hlúbik, CSc.
Centrum pro poruchy výživy
Bratří Štefanů 895
500 03 Hradec Králové
Tel.: 495 865 295
E-mail p.hlubik@centrum.cz

prim. MUDr. Milena Gojová
Obezitologická ambulance
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. Jeseník
790 03 Jeseník
Tel.: 584 491 314, 724 104 891
E-mail: gojova@priessnitz.cz

MUDr. Robin Urbánek
Obezitologické centrum
Lékařský dům ORMIGA
Kotěrova 5546
760 01 Zlín
tel: 576 000 217, fax. 576 000 230
email: robin.urbanek@volny.cz
http://www.ormiga.cz

MUDr. Helena Kajtmanová
Obezitologická poradna
Čapkova ul. 2549
397 01 Písek
Tel.: 777 115 228

MUDr. Bohumila Košacká
Interní ambulance-obezitologická poradna
Dukelská 456
790 01 Jeseník

MUDr. Pavel Pávek
Obezitologická ambulance
Vratislavovo nám. 12
592 31 Nové Město na Moravě
Tel.: 566 616 903

MUDr. Ivana Vyhnánková
Obezitologická, diabetologická, interní ambulance
II.interní klinika FTN, pav. B 3
Vídeňská 800
142 00 Praha 4 – Krč
Tel.: 261 083 226

MUDr. Hana Štětková
kardiolog a internista
poradna pro léčbu obezity
Bezděkovská 30
386 01 Strakonice

Pediatrické obezitologické ambulance:

Dětské obezitologické ambulance
České Budějovice, DK IPVZ, MUDr. Lucie Pechočová lup@seznam.cz
Ostrava, DK FN MUDr. Zita Obdržálková zita.obdrzalkova@fno.cz
Olomouc FN Dětské rehabilitační oddělení, prim MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D dpastucha@email.cz
Plzeň, DK FN MUDr. Petra Hamzová legatova@fnplzen.cz
Praha 5 FN Motol Dětská poliklinika MUDr. Zlatko Marinov z.marinov@seznam.cz, MUDr. Ulrika Barčáková ulrika_barcak@yahoo.com
Dětské endokrinologické ambulance s léčbou obezity
Hradec Králové, DK FN, MUDr. Ivana Plášilová plasilovai@fnhk.cz
Praha 1, VFN Ke Karlovu, DK 1. LF, MUDr. Jitka Kytnarová jkytn@lf1.cuni.cz
Praha 1,Endokrinol. ústav, MUDr. Božena Klavachová, Csc. bkalvachova@centrum.cz www.endo.cz
Praha 4, FN Krč, Ped. klinika FTN, MUDr. Jitka Kytnarová jkytn@lf1.cuni.cz
Praha 10, FN Vinohrady, DK, MUDr. Irena Hainerová ihainer@hotmail.com ,MUDr. Marie Finková finkova@fnkv.cz
Dětská klinická pracoviště plánovaná k diagnostice a léčbě dětské obezity
Brno, I. DK , MUDr. Lenka Dostálová-Kopečná, PhD. lkopecna@med.muni.cz www.fnbrno.cz
České Budějovice, DK IPVZ, MUDr. Lucie Pechočová lup@seznam.cz
Ostrava, DK FN, MUDr. Zita Obdržálková zita.obdrzalkova@fno.cz www.fnspo.cz
Plzeň, DK LF UK, MUDr. H. Botková www.fnplzen.cz
Praha 1, DK 1. LF UK, MUDr. Jitka Kytnarová jkytn@lf1.cuni.cz kddl.lf1.cuni.cz
Praha 4, DK IPVZ , MUDr. Jitka Kytnarová jkytn@lf1.cuni.cz www.ftn.cz
Praha 5, DK 2. LF UK, prof. MUDr. J. Lebl, CSc. jan.lebl@lfmotol.cuni.cz www.pediatrie-motol.cz
Praha 10, DK 3. LF UK, MUDr. Marie Finková finkova@fnkv.cz www.fnkv.cz
Ústí n. Lab., DK IPVZ, prim. MUDr. Jaroslav Škvor, CSc. jaroslav.skvor@mnul.cz www.mnul.cz

Dětské ozdravovny s léčbou obezity

Dvůr Králové www.ozdravovnakralovstvi.cz
Křetín www.ozdravovnakretin.cz
Metylovice www.olum.cz
Svatý Petr www.ozdravovnasp.cz
Říčany www.olivovna.cz
Dětské lázeňské léčebny pro léčbu obezity
Kynžvart www.detskalecebna.cz
Bludov www.lazne-bludov.cz
Karlovy Vary www.manes-spa.cz
Luhačovice www.lazneluhacovice.cz (nemá t. č. indikaci)
Poděbrady www.detska-lecebna.cz

_________________
ObrázekTurnov 15.5.2009, MUDr. Hrubý-skvělé ruce a profi přístup - všem doporučuji! Metřík dokončen 24.12.2009 :-)


Naposledy upravil lolinka dne 14 črc 2010 09:41, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 kvě 2010 17:03 
Offline

Registrován: 01 pro 2009 10:45
Příspěvky: 6494
Dovolím si sem hodit info o PLIKACI, které sem hodila Zelenoočko... Jsou to odpovědi přímo Dr. Doležalové z OB kliniky....Snad mě neukamenujete... :wink:

PLIKACE

Máte pravdu, na stránkách opravdu nemáme ještě podrobnosti o tomto typu operace.
Jedná se o minimálně invazivní, vratný typ operace, kdy se žaludek zahrne dovnitř a zmenší se objem žaludku o cca 80-90%. Dieta po operaci je obdobná jako po gastrické bandáži. Při porovnání se sleeve gastrektomií je však tento zákrok šetrnější, není nutný pobyt na jednotce intenzivní péče, pacienti většinou odchází z našeho zařízení již první pooperační den. Rizika operace souvisí samozřejmě s příjmem potravy - pokud pacient ignoruje pocit sytosti a jí i přes pocit těžka větší porce, může si způsobit roztažení žaludku. (I když v menším procentu při porovnání s tubulizací žaludku.)
Úspěšnost je podobná jako po tubulizaci žaludku, protože princip operace zůstává beze změn.


a další...

1.) mohla by jste mi, prosím říct, kolik kilogramů se asi tak běžně hubne po této operaci?? Jestli je to tak jako u bandáže, kdy se běžně hubne tak 20 (max.30kg) a nebo jako u tubulizace, kdy se hubne 40kg a více.. ??
Plikace žaludku je restrikční výkon, který je svou filozofií podobný tubulizaci žaludku. Hmotnostní úbytky jsou proto podobné jako po této operaci. Samozřejmě mimo další faktory záleží na počáteční hmotnosti pacienta, na jeho stravovacích zvyklostech a dodržování diety.

2.) také by mě zajímalo, jak je to s ulpíváním jídla v místě, kde je ten žaludek smotaný, v místě těch záhybů? Zda tam to jídlo nemůže zůstávat delší dobu a třeba časem vyvolat nějaký zánět či podobně?? (ptám se jako laik, omlouvám se) .

Žaludek po operaci připomíná trubici, která je zúžená zahrnutou tkání velké křiviny žaludku. Hybnost žaludku ale zůstává zachovaná, proto jídlo neulpívá, ale po natrávení odchází do dvanáctníku. Jídlo v žaludku nezůstává tak dlouho, aby dráždilo sliznici a mohl vzniknout zánět žaludeční sliznice.

3.) pak bych ještě ráda věděla, jak je to s jídlem? Jaké porce a jaké velikosti soust je možné pozřít do budoucna? (jde mi o to, zda je nutné celý život jídlo hodně najemno kousat a zda se jako u bandu člověk každou chvíli něčím blokne a tzv. ucpe). Pak ještě, zda je možné po této operaci jíst naprosto vše.. a ne jako např.u mě po bandáži, kdy jsem 3roky neochutnala maso, rýži, těstoviny, zeleninu, pečivo - vše mě dusí.
Velikost žaludku po operaci je cca pětinová. Do žaludku se vejdou porce velikosti 150ml, na přeplnění žaludku může upozornit pocit těžka až nucení na zvracení. Co se týče diety, tak první 2 týdny po operaci se doporučuje dieta tekutá, poté se postupně přechází na kašovitou stravu. Po měsíci je možný návrat k běžné racionální stravě. Jedná se ale o restrikční (objem omezující) výkon, proto samozřejmě platí omezení vysokokalorických jídel, pokud tedy pacient chce opravdu zhubnout. Jinak ale není přímé omezení určitých jídel, jen je vhodné vzhledem k možnému roztažení žaludku /které ale hrozí u všech typů restrikčních výkonů/ nepít při jídle, ale buď před nebo po jídle.

4.) jak je to s tzv.hormonem hladu? Ten se u tubulizace odstraňuje, tady je tomu, prosím, jak?
Hormon hladu – Ghrelin - je hormonem, který se za normálních okolností tvoří v buňkách velkého zakřivení žaludku. Odstranění velké křiviny žaludku při tubulizaci vede ke snížení hladiny tohoto hormonu. Zjišťuje se však, že po odstranění velkého zakřivení se po čase začíná tento hormon hladu tvořit v buňkách v jiných částech trávicího traktu, například v tenkém střevu. Po plikaci žaludku se sníží krevní zásobení buněk tvořící tento hormon, proto také dochází ke snížení hladiny tohoto hormonu. Předpokládá se proto, že účinek plikace na hormon Ghrelin je podobná jako po tubulizaci.

5.)
jaká předoperační vyšetření je nutné podstoupit v mém případě (kromě klas. předoper.kolečka) - zda znovu i psychologa, gastroskopii, atd. - když už jsem tohle vše podstoupila...
Pro tento výkon platí stejná indikační kritéria jako pro ostatní bariatrické výkony, hodnota BMI je základní. Potom jsou to nutná vyšetření internistou-obezitologem, psychologem, gastroenterologem, bariatrickým chirurgem a dietní sestrou. Všechna tato vyšetření mají platnost půl roku, po uplynutí této doby je vhodné je zopakovat.

6.) a ještě by mě zajímaly dlouhodobé výsledky, třeba i ze zahraničí - jak se lidé cítí, jaké mají úspěchy v hubnutí a jak je to z dlouhodobého hlediska - zda za 3roky po operaci začnou třeba nabírat a pak je nutná nějaká další reoperace...

Výsledky této operace jsou zatím pouze v horizontu 18 měsíců. Hmotnostní úbytky jsou zatím porovnatelné s tubulizací žaludku. Hlavní výhodou této operace je, že neodstraňuje z těla velkou část jinak zcela zdravého orgánu (žaludku). Navíc tím, že není nutné porušit celistvost žaludku a opět jej sešít, snižuje se výrazným způsobem možné riziko některých (někdy i vážných) pooperačních komplikací. Další výhodou plikace je nutnost pouze velmi krátkého pooperačního pobytu ve zdravotnickém zařízení. Pacienty je často možné propustit již za méně než 24 hodin od operace.
V chirurgii obezity zatím neexistuje operace, která by zaručila u 100% pacientů váhové úbytky a mnohaleté udržení dosažené hmotnosti. Jinými slovy u malého procenta pacientů po jakémkoliv bariatrickém výkonu může dojít po čase k určitému přibývání na váze. Nicméně jedná se o zcela zanedbatelný zlomek z celé velké skupiny pacientů jimž bariatrická operace vrátí zdraví, vyléčí přidružená onemocnění a prodlouží život.

Dr. Doležalová-Kormanová, OB Klinika Praha

_________________
Obrázek
34 let
30/3/10 - TUBU - Turnov
26/8/11 abdominoplastika TU
15/11/11 stehna + žlučník = 2V1 TU
18/11/13 paže + prsa Brno
Konec metříku 14/1/11 = 75kg a bojujem dál :wink:
Život není o tom, kolikrát padneš na hubu, ale o tom kolikrát se dokážeš zvednout a jít dál...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Bandáž žaludku | Chirurgická léčba obezity | Léčba obezity | Bariatrická chirurgie | choob.cz
Banding klub je občanské sdružení lidí, kteří mají zájem o chirurgickou léčbu těžké obezity nebo jim byla provedena bandáž žaludku. Cílem klubu je pomáhat pacientům po operaci a poskytovat informace o bariatrické chirurgii a výsledcích této léčby.

PhpBB.com base modified by internetove-stranky.kvalitne.cz | © Banding klub ČR, občanské sdružení